+48 502 222 027

Lipiec 02, 2018

Czy słuchawki i głośniki przejdą do historii? Szykuje sie rewolucja w bezprzewodowym słuchaniu muzyki!

To byłaby sensacja. Niewykluczone, że szykuje nam się nie lada rewolucja w słuchaniu muzyki. W takim przypadku słuchawki dla większości z nas przejdą do historii. Dźwięk dotrze bezpośrednio - tylko do naszych uszu - bez używania znanych nam urządzeń.

Jeszcze szybciej do historii przejdą głośniki w samochodach, a nawet domowe systemy surround. Inaczej będziemy słuchali dźwięku grając w gry i używając VR, oglądając filmy, ćwicząc na bieżni, wreszcie korzystając z komputera i smartfona w biurze.

Dobra wiadomość dla audiofili - nieprędko straci sens posiadania wysokiej klasy sprzętu do odsłuchu muzyki.

Jeżeli prace nad systemem zostaną zakończone z sukcesem - za rok możemy być świadkami ciekawej, wielkiej zmiany technologii słuchania - nie tylko muzyki.

Sensacyjne (przyznacie) wiadomości dotarły do nas dzięki serwisom USA Today, Business Insider (źródło) i Antyweb.pl (opracowanie). Oddajmy im głos.

Nie chodzi ani o głośniki, ani o soundbar. Izraelski startup wymyślił sposób, by nawet w tłumie móc słuchać całkowicie samemu muzyki bez użycia słuchawek. Zaciekawieni? (...) Startup o niewiele mówiącej nazwie Noveto jest aktualnie w trakcie zbierania pieniędzy na dopracowanie swojego pomysłu – ale już na tym etapie wydaje się naprawdę ciekawy i może kiedyś całkowicie zastąpić klasyczne słuchawki, niezależnie od tego czy mówimy o urządzeniach na kablu czy na BT.

Pierwsze z czym kojarzy się pomysłem o nazwie Sowlo jest dźwięk kierunkowy – tyle tylko, że w systemie Noveto nie trzeba wcale kierować głowy w stronę głośnika. Urządzenie korzysta z technologii trójwymiarowego śledzenia obiektu, w tym wypadku naszych uszu by dostarczać dźwięk tylko do nich. Wydaje się to niemożliwe, jednak dziennikarz Business Insidera twierdzi, że będąc w sali z innymi ludźmi tylko on słyszał dźwięk emitowany przez system. Urządzenie jest o tyle ciekawe, że potrafi wykorzystać praktycznie każde źródło dźwięku – może być to komputer, telewizor, monitor, smartfon lub tablet.

Pomysł spodobał się takim firmom, jak BlackBerry, Google, Samsung, zajmująca się AR/VR Magic Leap czy lubiącemu inwestować w nowe technologie muzykowi o pseudonimie Will.i.am (wraz ze swoją firmą zajmującą się słuchawkami). Pomysłem interesuje się również Dell, który myśli o zaimplementowaniu takiej technologii w swoich monitorach i laptopach.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać sprzęt nie będzie kosztował majątku. Cena powinna oscylować w granicach ceny średniej klasy słuchawek, mówi się o 249-299 dolarach – i to faktycznie niewiele jak za tak futurystyczny system. W przeciwieństwie do zestawów wirtualnej rzeczywistości, tak zwany content już przecież jest – muzyka, filmy czy seriale.

Sowlo wydaje się też idealne do samochodów, podejrzewam więc, że systemem bardzo szybko zainteresują się producenci aut. Wyobraźcie sobie pojazd, w którym każdy mógłby słuchać czego tylko chce – no i nikt nie musiałby się męczyć z dzieciakami oglądającymi setny raz tę samą bajkę. Więm co mówię, niektóre znałem na pamięć, oczywiście tylko dźwiękowo.

Na chwilę obecną system nie jest idealny. Po pierwsze nie brzmi tak, by zadowolić audiofila – ale Noveto twierdzi, że jest w stanie poprawić technologię na tyle, by zastąpiła wyższej klasy sprzęt grający. Dziennikarz testujący urządzenie twierdził też, że nie odcinało od otoczenia (dla jednych to plus, ale dla innych minus), natomiast gdy skierował głowę pod kątem 90% do sprzętu, słyszał emitowany przez nie dźwięk tylko w jednym uchu. Obie te kwestie muszą zostać poprawione i wierzę, że któregoś dnia, po zebraniu odpowiedniej ilości pieniędzy – będą. Nie wiem tylko czy nie wolałbym jednak wszczepu, Sowlo nie jest sprzętem mobilnym, a słuchawek używam przede wszystkim poza domem.

(Paweł Winiarski, Antyweb.pl)

Podsumowanie i nasz komentarz.

Według naszej opinii system sprawdzi się idealnie w samochodzie. Dlatego izraelska firma jest już praktycznie dogadana z Mercedesem. Niewykluczone, że mniej wymagający i masowi odbiorcy będą lubili korzystać z wynalazku w biurach (stąd ich współpraca z koncernem Dell), fitness clubach, grając w gry, albo po prostu w domach, tak by nie słuchać bawiących się dzieci. Nie jesteśmy jednak przekonani co do szybkiej rewolucji wśród użytkowników smartfonów, które są dla nas głównym nośnikiem muzyki. Stacja dokująca na dzisiaj musi być zbyt pokaźnych rozmiarów. A to oznacza, że producenci słuchawek przetrwają.

Natomiast, nawet jeżeli prace będą się rozwijały szybko i owocenie, to i tak z całą pewnością wszyscy, którzy lubią słuchać muzyki wysokiej jakości, bez dźwięków dochodzących z otoczenia, nie zmienią swoich zwyczajów aż tak szybko. Audiofile zapewne będą wręcz kontestowali takie zabawki.

Nie zmienia to faktu, że wiele się może zmienić na rynku rozrwyki dla nas odbiorców. Coś drgnęło. A przy odrobinie szczęścia, przy udziale wielkich inwestorów, być może zostaną wyeliminowane opisane przez nas mankamenty nowego systemu. Dlatego czekamy na kolejne wieści o rozwoju technologii Noveto oraz ich naśladowców. Będziemy was informować o postępach prac nad tą potencjalną rewolucją w słuchaniu dźwięków.

Dlaczego ufamy, ze to nie jest fake news? Warto wspomnieć, że rok wcześniej, w lutym 2017 roku, ta sama izraelska firma Noveto Systems, włączyła swoją technologię dźwięku do pracy nad nowymi modelami Mercedesa Klasy S w ramach programu Daimler's Strurtup Autobahn, można o tym przeczytać w magazynie Forbes w artykule autorstwa Jennier Kite-Powell New Sensor Technology Can Detect Your Heartbeat In The Car (2018), a jeszcze więcej w Bloomberg Magazine w tekście autorstwa Elizabeth Behrmann Mercedes Forced Outside the Box in Search of the Next Big Thing (2018).

Oprac. Stanisław Trzciński

Wiadomości, na których oparliśmy nieniejszą publikację pochodzą z tekstu Edwarda C. Baiga "Startup can direct sound to your ears only" opublikowanego w USA Today (2016), a przede wszystkim z artykułu autorstwa Antonio Villas-Boesa w Business Insider (2018). Polskie omówienie tego ostatniego materiału opublikował Paweł Winiarski w Antyweb.pl (2018).

Artykuł źródłowy - Business Insider > tutaj.

Polskie opracowanie - Antyweb.pl > tutaj.

Starsza publikacja - USA Today > tutaj.

Noveto Systems - Witryna firmowa > tutaj.

Grafiki i zdjęcia: Noveto Systems/Business Insider.

Sowlo/Noveto Systems

Udostępnij:


Połącz się z nami

Jeżeli masz pytania lub jesteś zainteresowany współpracą – skontaktuj się z nami. Napisz maila, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Zachęcamy do bezpośredniego spotkania i prezentacji naszej oferty.